Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz RG1 (GUS) - przykład wypełnienia
Formularz RG1 (GUS) - przykład wypełnienia (5)
(powrót do poprzedniej strony)


Oto kolejny kwiatek wynikający ze stosowania przez GUS tego samego formularza dla wszystkich firm. Zaznaczasz punkt pierwszy, bo jako początkujący biznesmen nie zatrudniasz chyba setek pracowników?

 


W tym miejscu wpisujesz datę planowanego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tę samą, którą podałeś we wniosku o wpis do rejestru działalności gospodarczej (od tej daty zacznie się obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, ale o tym później).


Jeżeli działalność gospodarcza będzie Twoim podstawowym źródłem utrzymania, zakreślasz pozycję 2. Jeżeli zamierzasz pracować nadal także na etacie u kogoś innego, zaznaczasz pozycję 1. W naszym przykładzie przyjęliśmy, że będzie to jedyne źródło utrzymania.


No cóż, od czegoś trzeba zacząć, prawda?


Zakładamy, że zamierzasz prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą. Nawet jeżeli posiadasz jakąś ziemię, to jeżeli nie jest ona związana z działalnością - nie podajesz tych danych.

Konsekwentnie przyjmujemy, że Twoja działalność zacznie się za jakiś czas...

...zatem pola 65-66 pozostawiamy również puste. Jednostki lokalne dotyczą dużych firm, które posiadają oddziały - tu także nic Cię nie interesuje. Liczbę formularzy RG-RD podaliśmy zerową, ponieważ podaliśmy tylko trzy główne rodzaje działalności wg PKD (w punkcie 56: malowanie, tynkowanie i zakładanie stolarki budowlanej). Nawet jeżeli we wpisie do ewidencji podałeś ich więcej, w tym formularzu na razie podawać ich nie musisz. A nawet nie możesz, bo GUS wyraźnie w punkcie 56 napisał, że jako firma nowa masz podać tylko trzy podstawowe zakresy działalności. W przyszłości, jeżeli dodatkowe formy okażą się dominujące, będzie czas na zmianę wpisu REGON.


Przyjmij nasze gratulacje z okazji zakończenia pierwszego poważnego boju z formularzami przyjaznego biznesmenom państwa!

Dalsze kroki przy zakładaniu działalności gospodarczej

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz RG1 (GUS) - przykład wypełnienia